KLRU-TVKLRU-TV
Donate

TV Schedule

Fri, 1/19 2018

12:00 am

Beyond 100 Days - 01-18-2018

12:30 am

NHK Newsline

1:00 am

Finding Your Roots With Henry Louis Gates Jr. - Black Like Me

2:00 am

Understanding the Opioid Epidemic

3:00 am

Nature - Arctic Wolf Pack

4:00 am

NOVA - Hagia Sophia: Istanbul's Ancient Mystery

5:00 am

Central Texas Gardener

5:30 am

NHK Newsline

6:00 am

BBC World News

6:30 am

Wild Kratts - Eel-lectric

7:00 am

Odd Squad: World Turned Odd

8:00 am

Curious George - Monkey Underground; Cat Mother

8:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood - Tiger Family Trip

9:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood - Visiting Grandpere; The Tiger Family Goes Back Home

9:30 am

Splash and Bubbles - My Son, the Frogfish; A Day for Papa

10:00 am

Sesame Street - House of Worm

10:30 am

Super WHY! - Hansel and Gretel

11:00 am

Dinosaur Train - Crystal and King Benefit Concert: Part One and Two

11:30 am

Peg + Cat - The Tree Problem; Another Tree Problem

12:00 pm

The Cat in the Hat Knows a Lot About That! - No Night Today; Fun in the Sun

12:30 pm

Sesame Street - House of Worm

1:00 pm

Curious George - Up A Tree; Curious George and the Trash

1:30 pm

Nature Cat - The Legend of Gold Gardens; Winter Dance Party

2:00 pm

Nature Cat - Ice Is Nice; Bird's Eye View

2:30 pm

Wild Kratts - The Other Martins

3:00 pm

Wild Kratts - Eel-lectric

3:30 pm

Odd Squad: World Turned Odd

4:30 pm

Arthur - Paradise Lost; The Pride of Lakewood

5:00 pm

Arthur - Looking for Bonnie; The Secret Origin of Supernova

5:30 pm

Nightly Business Report

6:00 pm

PBS NewsHour - 01-19-2018

7:00 pm

Washington Week - 01-19-2018

7:30 pm

Overheard With Evan Smith - Helen Thorpe, Journalist/Author

8:00 pm

Lorraine Hansberry: American Masters

10:00 pm

Independent Lens - I Am Not Your Negro

11:30 pm

Austin City Limits - Jason Isbell & the 400 Unit; Amanda Shires

12:00 am

Primal Grill With Steven Raichlen - On the Wing

12:30 am

Two for the Road - Searching for Balance in Beijing

1:00 am

Martha Bakes - Great Lakes

1:30 am

America's Test Kitchen - Chinese Takeout, Revised

2:00 am

Mike Colameco's Real Food - Tao

2:30 am

Christopher Kimball's Milk Street Television - Tahini Rules!

3:00 am

The Woodwright's Shop - Lumberjack Fan Carving

3:30 am

Travelscope - Switzerland: Celebrating St. Moritz

4:00 am

Weekends With Yankee - Land and Water

4:30 am

Martha Bakes - Great Lakes

5:00 am

Fresh Quilting - Design as You Go

5:30 am

Paint This With Jerry Yarnell - A Watchful Eye, Part 3

6:00 am

Lucky Chow - Filipino Entrepreneurs

6:30 am

Julie Taboulie's Lebanese Kitchen - Street Food Star, Shawarma

7:00 am

Taste the Islands - Morning Glory

7:30 am

Sara's Weeknight Meals - Meatless Mondays

8:00 am

Music Voyager - Peru: Amazon

8:30 am

Travelscope - Switzerland: Celebrating St. Moritz

9:00 am

This Old House - Time for Trim

9:30 am

A Craftsman's Legacy - The Table Maker

10:00 am

P. Allen Smith's Garden Home - Embrace Your Space

10:30 am

Make It Artsy - Wear Your Art

11:00 am

Fresh Quilting - Design as You Go

11:30 am

Paint This With Jerry Yarnell - A Watchful Eye, Part 3

12:00 pm

Lucky Chow - Filipino Entrepreneurs

12:30 pm

Julie Taboulie's Lebanese Kitchen - Street Food Star, Shawarma

1:00 pm

Taste the Islands - Morning Glory

1:30 pm

Sara's Weeknight Meals - Meatless Mondays

2:00 pm

Music Voyager - Peru: Amazon

2:30 pm

Travelscope - Switzerland: Celebrating St. Moritz

3:00 pm

Rick Steves' Europe - Milan and Lake Como

3:30 pm

A Craftsman's Legacy - The Table Maker

4:00 pm

P. Allen Smith's Garden Home - Embrace Your Space

4:30 pm

Make It Artsy - Wear Your Art

5:00 pm

This Old House - Time for Trim

5:30 pm

Christopher Kimball's Milk Street Television - Mexico Every Single Day

6:00 pm

Sewing With Nancy

6:30 pm

Jacques Pépin: Heart & Soul - Viva México!

7:00 pm

Lidia's Kitchen - Olive Oil

7:30 pm

Cook's Country - The Italian-American Kitchen

8:00 pm

A Chef's Life - Obviously, It's Pecans

8:30 pm

Christopher Kimball's Milk Street Television - Mexico Every Single Day

9:00 pm

This Old House - Time for Trim

9:30 pm

Globe Trekker - Papua New Guinea Islands

10:30 pm

Lidia's Kitchen - Olive Oil

11:00 pm

Cook's Country - The Italian-American Kitchen

11:30 pm

Simply Ming - Mom & Dad, Part 2

12:29 am

SAS: Rogue Warriors

1:29 am

World War II: The Price of Empire - Stalemate

2:20 am

World War II: The Price of Empire - Barbarossa

3:10 am

World War II: The Price of Empire - A Day in Infamy

4:01 am

Nazi Mega Weapons - U-Boat Base

5:00 am

Euromaxx

5:30 am

Bare Feet in NYC With Mickela Mallozzi - ¡Viva La Mexico!

6:00 am

Classical Stretch by Essentrics

6:30 am

Classical Stretch by Essentrics

7:00 am

NHK Newsline

7:30 am

Asia Insight - Episode 433

8:00 am

Classical Stretch by Essentrics

8:30 am

Paint This With Jerry Yarnell - A Frosty Tradition, Part 5

9:00 am

Central Texas Gardener

9:30 am

Growing a Greener World - Urban Farm, Country Town - The Spark in Sparta (Sparta and Atlanta, GA)

10:00 am

Theater Talk - Year's-End Broadway Critics Panel

10:30 am

Science Goes to the Movies - Real Life Nanotech

11:00 am

InnerVIEWS With Ernie Manouse - Tab Hunter

11:30 am

Beyond 100 Days - 01-18-2018

12:00 pm

Amanpour on PBS - 01-18-2018

12:30 pm

Amanpour on PBS - 01-17-2018

1:00 pm

Science Goes to the Movies - Real Life Nanotech

1:30 pm

Theater Talk - Year's-End Broadway Critics Panel

2:00 pm

InnerVIEWS With Ernie Manouse - Tab Hunter

2:30 pm

Amanpour on PBS - 01-18-2018

3:00 pm

DW News

3:30 pm

This Is America and the World

4:00 pm

Scully: The World Show

4:30 pm

BBC World News America

5:00 pm

Global Spirit - The Call of Wisdom

6:00 pm

NHK Newsline

6:30 pm

Global 3000

7:00 pm

PBS NewsHour - 01-19-2018

7:59 pm

Wildest Islands - The Hebrides: Land of Legends

8:52 pm

Wildest Islands - Vancouver Island: Rivers of Life

9:46 pm

Wildest Islands - Falkland Islands: Penguin Paradise

10:39 pm

The Wonder of Animals - Penguins

11:10 pm

Canadian Rockies by Rail

12:00 am

Ready Jet Go! - Which Moon Is Best?; Detective Mindy

12:30 am

Ready Jet Go! - Tiny Blue Dot; Earth Camping

1:00 am

Nature Cat - Flamingo-A-Go-Go; What a Tangled Web

1:30 am

Nature Cat - The Shellersons; Only the Shadow Knows

2:00 am

Wild Kratts - Bad Hair Day

2:30 am

Wild Kratts - Raptor Roundup

3:00 am

Odd Squad - Drop Gadget Repeat; 20 Questions

3:30 am

Odd Squad - High Maintenance; Not OK Computer

4:00 am

Arthur - Baseball Blues; Brain's Biggest Blunder

4:30 am

Arthur - Buster's Book Battle; On the Buster Scale

5:00 am

Fetch! With Ruff Ruffman - How Not to Impress a Poodle's Mother

5:30 am

Cyberchase - Out of Sync

6:00 am

Cyberchase - Inside Hacker

6:30 am

WordGirl - Mr. Big; Book Ends

7:00 am

Arthur - Fern and the Case of the Stolen Story; Sue Ellen Vegges Out

7:30 am

Arthur - So Funny I Forgot to Laugh; The Best Day Ever

8:00 am

The Cat in the Hat Knows a Lot About That! - Help With Kelp; Treetop Tom

8:30 am

Sesame Street - Elmo and Rosita's Rainbow Search

9:00 am

Peg + Cat - Peg Meets Cat; The Valentine's Day Problem

9:30 am

Super WHY! - The Story of Mother Goose

10:00 am

Clifford the Big Red Dog - Little Clifford; Welcome to Birdwell Island

10:30 am

Caillou - Words

11:00 am

Sid the Science Kid - Sid's Super Kick

11:30 am

WordWorld - The Lost Letter L; Catch That C!

12:00 pm

Peep and the Big Wide World/Pocoyo - Birds of a Feather; The Incredible Shrinking Duck; Pocoyo---Lost in Space

12:30 pm

Super WHY! - The Story of Mother Goose

1:00 pm

Sesame Street - Elmo and Rosita's Rainbow Search

1:30 pm

Dinosaur Train - Junior Conductor Jamboree; Troodon Train Day

2:00 pm

Dinosaur Train - Stargazing on the Night Train; Get Into Nature!

2:30 pm

Splash and Bubbles - Puffy; The Big Shake

3:00 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Daniel Waits for Show-and-Tell; A Night Out at the Restaurant

3:30 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Thank You, Granpere Tiger!; Neighborhood Thank You Day

4:00 pm

Ready Jet Go! - What's a Satellite; Satellite Selfie

4:30 pm

Ready Jet Go! - Space Junk; Scientific Scan

5:00 pm

Nature Cat - Ocean Commotion - Part 1

5:30 pm

Nature Cat - Ocean Commotion - Part 2

6:00 pm

Odd Squad: World Turned Odd

7:00 pm

Odd Squad: World Turned Odd

8:00 pm

Arthur - Fern and the Case of the Stolen Story; Sue Ellen Vegges Out

8:30 pm

Arthur - So Funny I Forgot to Laugh; The Best Day Ever

9:00 pm

Sesame Street - Elmo and Rosita's Rainbow Search

9:30 pm

Dinosaur Train - Junior Conductor Jamboree; Troodon Train Day

10:00 pm

Dinosaur Train - Stargazing on the Night Train; Get Into Nature!

10:30 pm

Splash and Bubbles - Puffy; The Big Shake

11:00 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Daniel Waits for Show-and-Tell; A Night Out at the Restaurant

11:30 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Thank You, Granpere Tiger!; Neighborhood Thank You Day